Więcej warzyw w jadłospisie- nowa piramida żywieniowa.
1

lutego

Więcej warzyw w jadłospisie- nowa piramida żywieniowa.

Schemat piramidy żywieniowej chyba każdy zna. Jest to graficzny zapis tego, co powinniśmy jeść i w jakiej proporcji, aby nasze organizmy działały prawidłowo. Do piramidy żywieniowej stworzono odpowiednie zasady zdrowego żywienia, które razem stanowią filar prawidłowego planu żywieniowego.

Od stycznia 2016 r. obowiązuje nowy schemat piramidy żywieniowej, opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Została ona opracowana na podstawie badań i rekomendacji światowych ekspertów żywienia. Myślą przewodnią jest tutaj głównie to, ze ma być mniej cukru, tłuszczu i soli, a więcej błonnika w pożywieniu.

Piramida zdrowego żywienia

Pierwsza najistotniejsza zmianą jest sama nazwa piramidy, a mianowicie „ Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Choć jest to zmiana w zasadzie kosmetyczna, to uwzględnienie aktywności fizycznej jako podstawy dobrego zdrowia jest bardzo istotnym posunięciem. Bez codziennej porcji ruchu nie da się utrzymać dobrej formy i zdrowia na dłuższy czas. Nie mówi się tutaj tylko o wyspecjalizowanych treningach czy długim przebywaniu na siłowni, lecz nawet o zwykłym spacerze, który poprawi krążenie i oddech. Niestety większość z nas korzysta codziennie z samochodu lub innych form komunikacji, a wiec naszym organizmom doskwiera brak aktywności fizycznej.

Warzywa i owoce

Drugą najistotniejszą zmianą w piramidzie jest przesuniecie warzyw na najniższą warstwę, a zarazem największą. Oznacza to że w naszym codziennym jadłospisie warzywa powinny odgrywać najważniejszą rolę. Warzywa i owoce zdegradowały produkty zbożowe, które zostały przeniesione piętro wyżej.

Zdrowy styl życia

Dlaczego tak jest? Otóż najnowsze badania wykazały, ze owoce i warzywa są fundamentalne dla nas jeśli chcemy aby organizm pracował prawidłowo. To warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i enzymów, bez których nie funkcjonuje prawidłowo żaden wewnętrzny organ.

Warzywa i owoce chronią przed chorobami, otyłością i zaburzeniami związanymi z cukrzycą i miażdżycą. Według tych wszystkich opracowań, warzywa i owoce powinny stanowić połowę naszej racji żywnościowej w codziennym jadłospisie. Warzywa możemy jeść bez ograniczeń, ponieważ nie zawierają dużo cukru, natomiast z owocami trzeba być ostrożnym ze względu na ilość cukrów prostych. W piramidzie nadal uwzględnione są produkty zbożowe, lecz w mniejszej ilości. W Polsce nadal na śniadanie i kolacje królują kanapki, lecz można je z powodzeniem zastępować sałatkami.

Produkty zbożowe

Odnośnie produktów zbożowych to zalecane są produkty z pełnego ziarna, brązowy ryż i praktycznie każdy rodzaj kaszy. Są to bogate źródła błonnika, który reguluje pracę błonnika oraz chroni przed nowotworem jelit.

Mleko i przetwory mleczne powinno się spożywać w ilości około dwóch porcji nabiału dziennie. Ryby, mięso, jaja i nasiona strączkowe powinny być ograniczone do ok. 0,5 kg tygodniowo. W piramidzie odnajdziemy także orzechy, które przynoszą nam wiele korzyści zdrowotnych.